Cerc pastoral la parohia Bughea de Mijloc, protoieria Câmpulung Muscel

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeșului și Muscelului, în cadrul Protoieriei Câmpulung Muscel, a avut loc întâlnirea preoților din Cercul Pastoral nr. 1, la biserica parohiei Bughea de Mijloc, în prezența părintelui protoiereu Petre Moșoianu.

În urma cuvântului de deschidere, referatul cu tema: Misiunea parohiei ortodoxe române în trecut și astăzi – probleme actuale, a fost susținut de părintele Toader Cristinel, subliniindu-se că rolul Bisericii în viața creștinilor este esențial, de aceea este nevoie de o implicare a preoților cât mai activă și permanentă.
Preoții participanți au mai pus în discuție și alte probleme importante, pe care le întâmpină fiecare în activitatea pastoral-misionară, socială și administrativă a parohiei.

Masa bucuriei, parohia Sfinții Voievozi – Curtea de Argeș

Sinaxar 2 iulie