Cerc pastoral la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 28 mai 2019)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, în prezența PC Protopop Dinu Vasile Laurențiu s-a desfășurat la Parohia Mavrodolu din Pitești, Cercul Pastoral nr. 1 din cadrul Protoieriei Pitești.

În cadrul acestuia PC preot Dumitrescu Horia a susținut tema cu titlul:,, Impactul distructiv al prozelitismului religios asupra satului românesc și soluții pastoral – filantropice pentru diminuarea acestuia”. S-au susținut dezbateri și alocuțiuni cu privire la problemele pastoral misionare întâlnite în pastorația din mediul rural ( prozelitismul religios, depopularea satelor, desacralizarea, pierderea tradițiilor și a identității creștine ).

Alegerea lui Alison – proiecție film pentru elevii Seminarului Teologic din Curtea de Argeș

Crosul Campionii Bucuriei în protoieria Câmpulung Muscel- comuna Lerești