in

Cerc pastoral la parohia Oarja– Protoieria Topoloveni

(Publicat în: 14 mai 2019)

Cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, în Eparhia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Administrativ Bisericesc se desfășoară cercurile pastorale în protoierii, la care participă preoții slujitori. În mijlocul preoților din cercul pastoral nr. 2 – Protoieria Topoloveni, care cuprinde parohiile: Catanele, Ciresu, Oarja, Stanislavesti,  Teiu Deal,  Teiu Vale, Gruiu, Silistea III,  Furduiesti și Ciupa a fost prezent părintele protoiereu Stan Stelian.

Părintele Gardin Marius a susținut referatul cu tema: Anul omagial al satului românesc, tradițiile și obiceiurile din comuna Oarja., după care au avut loc discuții despre problemele pastorale pe care preoții le întâmpină în parohii.

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, mai 2019

Sinaxar 15 mai 2019