Cercetând pe cei lipsiți, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 7 octombrie 2019)

„Porunca milosteniei nu a fost dată numai pentru cei bogați, ci şi pentru cei care au putin, ba chiar şi pentru cei care abia reușesc să-și câștige pâinea cea de toate zilele. Pentru că nimeni nu este atât de sărac, încât să nu aibă cei doi bani ai văduvei din Evanghelie (Marcu 12, 42). Celui care dă ceva din puținul pe care îl are, se poate să i se socotească mai mult decât celor care dau mult, din multele lor bogații. Valoarea milosteniei nu depinde de cât dăm, ci de gândul cu care dăm.

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos, flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat, cu sprijinul material al câtorva credincioși, parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia si Stănescu Paul, a dăruit alimente și haine unei familii cu posibilități materiale reduse dintr-o localitate din vecinătatea Piteștiului.

Protoieria Câmpulung Muscel – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2019

Ajutor la domiciliu, parohia Greci I, protoieria Topoloveni