in

Cercetarea aproapelui – bucurie duhovnicească, parohia Nașterea Maicii Domnului, Prundu – Pitești

(Publicat în: 13 ianuarie 2016)

Milostenia este gura  de aer duhovnicesc fără de care ne-am sufoca definitiv în patimi. Când facem milă cu cel nevoiaș, inima ni se face ușoară și căpătăm iarăși îndrazneală la rugăciune. Când miluim pe cel sărman, dispar gândurile sălbatice din noi și sperăm să devenim din nou fii ai Celui Preaînalt.

Cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a continuat la Parohia Nașterea Maicii Domnului din Pitești, sub coordonarea preotului Preda Vîlcu Costin, proiectul social privind ajutarea oamenilor fără adăpost, oferind mai multor persoane o masă caldă, dulciuri, haine groase, precum și un cuvânt de mângâiere.

Bucuria darului în Parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Samarineanul milostiv în parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni