in

Cercetarea aproapelui – bucurie duhovnicească, parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 18 martie 2020)

O inimă largă pentru semenii noștri revarsă cerul pe pământ, de aceea nu trebuie să legăm pâinea ce ar trebui să ajungă la sărac, ci trebuie să o lăsăm să ajungă înaintea noastră în cer. Când mulțumirile celui nevoiaș udate de faptele bune, ploaia Duhului Sfânt va înverzi lucrarea de ascultare, viața în Dumnezeu.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune de întrajutorare în care preoții slujitori Arsulescu Sebastian și Lipan Florentin de la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel, au vizitat o enoriașă aflată în neputință, dăruindu-i alimente și un ajutor financiar pentru procurarea medicamentelor necesare.

 

Dialogul cu Dumnezeu prin rugăciune, parohia Maica Precista, protoieria Pitești

Milostenia, bucurie pentru suflet, parohia Vulpești, protoieria Costești