in

Cercetarea aproapelui – bucurie duhovnicească, parohiile Bascov și Rotărești, protoieria Pitești

(Publicat în: 29 martie 2020)

O inimă largă pentru semenii noștri revarsă cerul pe pământ, de aceea nu trebuie să legăm pâinea ce ar trebui să ajungă la sărac, ci trebuie să o lăsăm să ajungă înaintea noastră în cer. Când mulțumirile celui nevoiaș udate de faptele bune, ploaia Duhului Sfânt va înverzi lucrarea de ascultare, viața în Dumnezeu.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune de întrajutorare în care preoții slujitori Tudor Răzvan de la parohia Bascov și Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești, împreună cu profesori de la Școala „Virgil Calotescu” din localitate, au dăruit alimente, dulciuri și jucării pentru o familie nevoiașă cu mulți copii.

 

Masa bucuriei, parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale, martie 2020