in ,

Cerşetorul şi osul de domn

(Publicat în: 5 martie 2020)

Când vom învăţa să avem linişte deplină, gândurile noastre vor putea străbate pe deasupra munţilor, până-n Pleiade şi Orion. Atunci vom simţi briza peste văi şi cele înalte şi vom avea liniştea pleoapei coborâte peste liniştea ce se aşează în adâncul inimii.

Rostirea cuvântului este o mare bucurie! Atunci însă când aduce pacea pentru cei de aproape şi cei de departe, cuvântul pace este mult mai preţios decât o mie de alte cuvinte, cum ar zice cei din alte veacuri apuse, uitându-se spre noi cu acele însutite nădejdi.

S-ar spune că toate acestea le are cerşetorul. Da, dar le-ar dori cu osârdie şi un os de domn, adică, noi ceilalţi.

Să investim cu sârguinţă în pacea sufletului şi a inimii!

Calinic Argeșeanul

 

 

Sinaxar 4 martie 2020

Sinaxar 5 martie 2020