Cinstirea hramului Catedralei Arhiepiscopale din Curtea de Argeș

(Publicat în: 14 august 2013)

Mii de pelerini veniți din toate colțurile țării au ajuns în aceste zile în orașul Curtea de Argeș pentru a participa la evenimentele organizate cu ocazia cinstirii hramului Catedralei Arhiepiscopale. La orele 17.00, Înaltpreasfințitul Părinte Calinic, Arhiepiscopul Argeșului și Muscelului, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, a oficiat slujba Vecerniei în ctitoria domnitorului Sfânt Neagoe Vodă Basarab. În acest timp racla cu moaștele Sfintei Mucenițe Filoteia a fost scoasă în pridvorul Paraclisului Arhiepiscopal oferindu-se astfel ocazia pentru toți credincioșii de a cinsti pe ocrotitoarea Eparhiei Argeșului și Muscelului.
Foarte mulți vor rămâne în municipiul Curtea de Argeș și în această noapte, urmând a participa mâine la Sfânta Liturghie Arhierească oficiată de Chiriarhul Eparhiei în Catedrala Arhiepiscopală.

Mesaj arhieresc la praznicul Adormirii Maicii Domnului

Catedrala Arhiepiscopală din Curtea de Argeș în sărbătoare