in ,

Cioran şi Luther: satanişti?

(Publicat în: 2 ianuarie 2020)

În Silogismele amărăciunii, Cioran povesteşte că Suso şi-a gravat pe piept, în dreptul inimii, numele lui Iisus. După o vreme, din rana din dreptul inimii izvora o lumină puternică.

Într-o perioadă, nu tocmai bună pentru el, Cioran îndârjindu-se pe toţi şi toate, s-a prăvălit la vale, zicând: „De mi-ar fi mai tare necredinţa! De-aş putea, înscriindu-mi în carne un alt nume, pe cel al Adversarului, să-i slujesc de firmă luminoasă!”

Ca să nu fie tocmai singur, Cioran îşi ia de aliat pe Luther, care la rândul lui scria despre Cel Viclean: „Îl purtam atârnat de gât, s-a culcat în patul meu, alături de mine, mai des decât femeia mea.”

Cine spune că nu ne-a apucat nebuneala???

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 3 ianuarie 2020

Sinaxar 4 ianuarie 2020