in

Colindători la biserica Parohiei Valea Danului din protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 25 decembrie 2018)

Colindatul sau uratul pe la case constituie un obicei străvechi.

Incepand cu intaia zi de Craciun si in urmatoarele zile ale acestei sarbatori, copiii umbla cu Steaua, cantand colinde de stea prin care vestesc nasterea lui Iisus Hristos. Cu Steaua merg copiii din prima zi de Craciun si pana la Sfantul Vasile. Acest obicei evoca momentul in care, la nasterea lui Iisus, pe cer a aparut steaua calauzitoare a magilor.

Și copiii din Parohia Valea Danului, Protopopiatul Curtea de Argeș, păstrează această veche tradiție populară de a colinda cu steaua pe la casele oamenilor. Dupa Sfânta Liturghie cei mici au venit la Sfînta Biserică și au cântat colindul de stea, iar preoții slujitori Mihăilescu Dumitru și Ilina Vasile le-au oferit daruri.

 

Astăzi S-a născut Hristos, colinde la parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești

Solidari cu cei necăjiți, parohia Vulpești, protoieria Costești