in

Colindători la parohia Priboienii de Jos protoieria Topoloveni

(Publicat în: 28 decembrie 2018)

În colinde se reliefează și descrierea împrejurărilor și ținutului sfânt, Betleemul, apoi venirea și închinarea păstorilor, a magilor, pe urmă auzim despre imnele îngerești, mânia și faptele înspăimântătoare ale lui Irod, omorârea pruncilor. În colinde se arată grija neobosită a credincioșilor pentru Pruncul Sfânt, Căruia Îi vorbesc blând, Îi caută un sălaș călduros pentru naștere, precum și îmbrăcăminte împărătească.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Catehizare, a organizat în biserica parohiei Priboienii de Jos, din protoieria Topoloveni, tradiționalul concert de colinde.

La final, preoţii slujitori Stan Stelian și Popescu Ion au mulţumit copiilor şi celor care i-au pregătit, apoi au împărţit daruri tuturor copiilor din biserică.

 

 

Daruri de Crăciun, parohia Sfântul Ilie, protoieria Pitești

Milostivi față de aproapele, parohia Ciumești, protoieria Mioveni