in

Concurs de goalall la Pitesti

(Publicat în: 7 iunie 2019)

Jocul de goalall este specific persoanelor fara vedere. Terenul de joc este in forma de dreptunghi avand lungimea de 18 m si latimea de 9 m. Portile sunt asezate la capetele terenului, lungimea lor fiind egala cu latimea terenului adica 9 m. Terenul este impartit in doua parti fiecare echipa avand 9 m din lungimea terenului. Liniile de marcaj sunt realizate din sfoara acoperita cu scoci pentru a fi identificate tactil de jucatori. La 1,5 m sunt marcaje tactile pentru a ajuta extremele, deasemenea la 3 si 6 m de poarta sunt marcaje tactile. 

Mingea este facuta din cauciuc rezistent, avand 22 cm diametrul, greutate de 1,246 kg, este albastra sau rosie, are 8 gauri si 3 clopotei la interior. 

Echipa este alcatuita din 3 jucatori pozitionati in cei 9 m de poarta si alti 3 jucatori de rezerva pe banca. Fiecare jucator poarta achelari negri speciali construiti pentru jocul de goalall, atat pentru protectie cat si pentru a obtura vederea si a fi egalitate intre jucatorii fara vedere si cei cu rest de vedere. 

Durata unui meci este de 20 de minute jucate efectiv. Mingea este aruncata puternic cu mana trebuind sa atinga terenul in anumite marcaje si a se inscrie gol in poarta adversa.Fiecare jucator are sarcini defensive si ofensive. 

In zilele de 24-25 mai la Pitesti a avut loc un turneu de goalall organizat exemplar de Filiala Nevazatorilor Arges in sala de sport a scolii generale nr 16  cu participarea echipelor din Cluj,Arges, Satu Mare si Bacau.

Locul I a revenit echipei din Cluj, locul II celor de la Bacau si locul III echipei noastre..  

Parintele Constantin Radu-Gabriel (parohia Maica Precista, responsabil cu activitatea ptr nevazatori)l a fost alaturi de echipa de goalall la antrenamente cat si la turneu. Felicitam echipele participante.

Zâmbet în suflet de copil, parohia Fâlfani II, protoieria Costești

Milostenia, hrană pentru suflet, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești