in

Concursul județean de creație plastică „Crăciunul în culorile României”, ediţia a II-a

(Publicat în: 21 decembrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de Cateheză în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș a organizat la Școala Gimnazială “Gabriel Marinescu” Tigveni, Concursul Județean de Creație Plastică CRĂCIUNUL ÎN CULORILE ROMÂNIEI!, ediția a II-a.

Concursul județean de creatie plastică cu participare directă, face parte din cadrul PROIECTULUI EDUCATIV JUDEȚEAN ,,Crăciunul în culorile României,, şi a fost realizat din dorinţa de a promova şi de a pune în valoare, prin intermediul elevilor, talentul artistic-creativ, cultura, tradiţiile, obiceiurile şi valorile religioase creștine românești, în preajma Zilei Naționale a României și a Crăciunului.

Membri coordonatori ai Concursului au fost cadrele didactice: Maria Popescu-directoarea școlii, Maria -Ramona Ciolpan și Emilia-Mihaela Dumitrescu de la Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni și Elena Ilina de la Scoala Gimnazială Valea Danului, alături de părintele Dan-Florin Obrocea, Consilier Eparhial și părintele Vasile-Cornel Ilina, Coordonator Birou Cateheză și Activități cu Tineretul.

La acest concurs s-au înscris elevi talentați din doisprezece școli argeșene: Bîrsesti, Tigveni, Cepari, Valea Danului, Șuici, Sălătrucu, Mușătești, Câmpulung, Drăganu, Oeşti, Cicaneşti, Basarab I din Curtea de Argeş.

Comisia de organizare a concursului a avut următoarea componență:

Președinte: prof. Maria Popescu, director Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

Președinte executiv: prof. Adrian Hernest, inspector școlar ISJ Argeș

Vicepreşedinte: prof. Maria-Ramona Ciolpan, Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

Secretar:

– secretar Ileana Popa, Școala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

-prof. Ioana  Dumitru, Școala Gimnazială ”Gabriel Marinescu”, Tigveni

-prof. Valentin Deaconu, Scoala Gimnazială ”Gabriel Marinescu”, Tigveni

Comisia de jurizare a fost formata astfel:

Secțiunea pictură

-prof. Magdalena Bălan,  Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”,Tigveni

-prof. Soitariu Marilena,  Scoala Gimnazială,,Toma Brătianu”, Şuici

-prof. Iancu Elena, Şcoala Gimnazială, ,,Toma Brătianu”, Şuici

-prof. Iacob Simona, Şcoala Gimnazială Muşăteşti

 

Secțiunea colaj

– prof. Roxana-Elena Piele, Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

– prof. Pletea Irina, Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

-prof. Nicolae Irina, Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

– prof. Papa Cătălina,  Scoala Gimnazială ,,Gabriel Marinescu”, Tigveni

Comisia de jurizare a lucrărilor a ţinut cont de următoarele aspecte:

-Elemente de tematică şi conţinut;

-Profunzimea şi complexitatea mesajului transmis prin culorile tricolorului in desen/colaj/felicitare/ornament brad;

-Elemente de originalitate și creativitate;

-Calitatea  lucrării plastice si aspectul general al acesteia.

Lucrările elevilor s-au jurizat pe grupe de varste şi trei secţiuni: colaj, desen, pictură, acordându-se premiul I, II, III şi menţiuni pentru fiecare secţiune şi grupă de vârstă.

Profesori participanţi: Piele Elena – Roxana, Ştefan Teodora, Smaranda Vasilica, Balan Aurora, Popa Maria – Niculina, Popescu Maria, Marinescu Simona (ȘCOALA GIMNAZIALĂ “GABRIEL MARINESCU”, TIGVENI); Papa Cătălina, Ciolpan Ramona, Nicolae Irina, Pletea Irina, Bălan Magdalena, Deaconu Geanina, Dumitrescu Mihaela, Deaconu Valentin, Dumitru Ioana (ȘCOALA GIMNAZIALĂ “GABRIEL MARINESCU”, TIGVENI, STRUCTURA BÎRSEȘTI); Iancu Elena, Soitariu Marilena (ȘCOALA GIMNAZIALĂ “TOMA BRATIANU”, ŞUICI); Niţulescu Constantin, Solomon Lavinia (ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE VELEA”, CEPARI); Ilina Elena, Radu Maria (ȘCOALA GIMNAZIALĂ NR 1 VALEA DANULUI); Hristea Alina, Iacob Simona (ȘCOALA GIMNAZIALĂ MUȘĂTEȘTI); Costea Aniela (ȘCOALA GIMNAZIALĂ “BASARAB I” , CURTEA DE ARGEȘ); Gorunescu Filofteia – Loredana, Bărbulescu Andreea – Georgiana, Croitoru Adriana – Găbiţa, Chitu Vasilica (ȘCOALA GIMNAZIALĂ CICĂNEŞTI); Lazăr Elena, Ureche Sorina (ȘCOALA GIMNAZIALĂ PROF. DOCTOR “VASILE VASILESCU” OEŞTI); Coman Maria (SCOALA GIMNAZIALA GEORGE MARINESCU, DRĂGANU); Coman Maria (COLEGIUL DINICU GOLESCU, CAMPULUNG)

Scopul proiectului a fost  de a identifica, stimula și valorifica potențialul creativ al școlarilor prin intermediul  creațiilor plastice, a colajelor, felicitărilor, ornamentelor pentru bradul de Crăciun, de a cultiva și menține interesul pentru păstrarea și transmiterea obiceiurilorși tradițiilor creștine specifice romanilor.

La finalul, copii talentați au susținut un mic concert în concordanță cu tema Concursului.

Prin talent și dăruire artistică, copiii au dovedit dragostea față de țară, de neam și Biserica străbună.

 

Serbare de Crăciun, parohia Glavacioc, protoieria Costești

Darul bucuriei, parohia Drăguțești, protoieria Pitești