bty
in

CONCURSUL JUDEȚEAN DE POEZIE ȘI CÂNTEC RELIGIOS: BUCURIA DE A FI CREȘTIN, ÎN PROTOIERIA CÂMPULUNG MUSCEL

(Publicat în: 31 mai 2019)

În sala Sfântul Cuvios Ioanichie cel Nou de la Muscel a Protoieriei Câmpulung Muscel, s-a desfășurat în data de 28 mai 2019 concursul județean de poezie și cântec religios, Bucuria de a fi creștin, ediția a IV-a. Acest concurs a fost organizat de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, cu purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, prin Seminarul Teologic Ortodox Iustin Patriarhul din Câmpulung Muscel, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș și Protoieria Câmpulung – biroul de catehizare și activități cu tineretul, aflându-se în calendarul de activități extrașcolare al ISJ Argeș pentru semestrul al II-lea al anului școlar 2018-2019, nr. 1251, poziția nr. 182.

La acest concurs s-au înscris 58 de copii din 11 școli muscelene: ȘC. GIMN. NANU MUSCEL, ȘC. GIMN. OPREA IORGULESCU, ȘC. GIMN. COTEȘTI – GODENI, ȘC. GIMN. LĂZĂREȘTI, ȘC. GIMN. STOENEȘTI, COLEGIUL NAȚIONAL PEDAGOGIC CAROL I, ȘC. GIMN. SCHITU GOLEȘTI, ȘC. GIMN. C.D. ARICESCU C.LUNG, ȘC. GIMN. Nr. 1 MIOARELE, LICEUL TEHNOLOGIC VICTOR SLĂVESCU – RUCĂR și ȘC. POIENARII DE MUSCEL.

Concursul a fost împărțit pe două secțiuni: poezie religioasă și cântec religios, popular și patriotic, copiii participanți recitând și cântând diverse creații lirice religioase sau populare, spre încântarea tuturor celor prezenți, atât elevi, profesori, cât și părinți. Față de anii anteriori, participarea a fost mult mai numeroasă, parteneriatul dintre Biserică și Școală dovedindu-se unul rodnic și cu rezultate frumoase pentru fii Bisericii noastre strămoșești. În deschiderea acestui concurs, elevii seminariști musceleni au susținut un program artistic alcătuit din mai multe cântări patriotice, în acompaniament de chitară.
O atracție deosebită a fost costumul popular în care elevii au fost îmbrăcați atunci când au recitat sau au cântat. Membrii juriului au fost: părintele consilier eparhial Dan Obrocea, părintele director al Seminarului Teologic Ortodox Iustin Patriarhul din Câmpulung, Ion Cojocaru, părintele Petre Moșoianu, protoiereu al Protoieriei Câmpulung Muscel, doamna profesor Olimpia Stoica, de la Școala Gimnazială
Nanu Muscel – Câmpulung, doamna profesor Emanuela Zafiu, de la Școala Gimnazială Nanu Muscel – Câmpulung, părintele Vasile Ilina, responsabil al biroului de catehizare din Protoieria Curtea de Argeș și părintele profesor Daniel Oprescu, de la Seminarului Teologic Ortodox Iustin Patriarhul din Câmpulung, coordonator al concursului.

Câștigătorii au fost: la secțiunea CÂNTEC: locul I: Grupul Mărțișor coordonat de dna prof. Alina Firu (Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung), Moiceanu Adelina – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung, Gropan Anastasia – Șc. Gimn. Nr. 1 Stoenești; locul II: Vasile Ștefania – Șc. Gimn. Oprea Iorgulescu – Câmpulung, Bărboi Alexandra Izabela – Șc. Gimn. Cotești – Godeni, Tudoran Riana – Liceul Tehnologic Victor Slăvescu – Rucăr, Moldoveanu Mădălina – Șc. Gimn. Oprea Iorgulescu – Câmpulung; locul III: Anghel – Boarță Anastasia – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung, Grupul Anastasia coordonat de dna prof. Geantă Petruța – Șc. Gimn. Nr. 1 Schitu Golești; Mențiune: Bugheanu Ruxandra Elena – Colegiul Național Pedagogic Carol I – Câmpulung; Premiul Special al juriului: Gropan Iulian Petru și Solomon Ioana – Șc. Gimn. Nr. 1 Stoenești.

La secțiunea poezie religioasă: Locul I: Coleșica Sofia – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung, Atomei Ana – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung, Dragomir Veronica – Șc. Gimn. C.D. Aricescu – Câmpulung, Florea Maria Alexandra – Șc. Gimn. Oprea Iorgulescu – Câmpulung, Voicu Anastasia – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung; Locul II: Bogdan Flavius Andrei – Șc. Gimn. Cotești-Godeni, Costea Ioana – Șc. Gimn. Nr. 1 Schitu Golești, Baer Gabriela – Șc. Gimn. Nr. 1 Poienarii de Muscel, Popa Ana Maria – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung, Popescu Maria Izabela – Șc. Gimn. Nr. 1 Mioarele, Marcu Iulia Maria – Șc. Gimn. Nr. 1 Stoenești; Locul III: Bugheanu Andrei – Colegiul Naț. Ped. Carol I – Câmpulung, Aldea Gabriela – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung, Țigănilă Ioana – Șc. Gimn. Nanu Muscel – Câmpulung și Șendroiu Sânziana – Șc. Gimn. Oprea Iorgulescu – Câmpulung

La finalul concursului, toți copiii au primit premii, constând în diplome și daruri.

Parohia Glâmbocelu – protoieria Topoloveni, cerc pastoral

Masa bucuriei, parohia Rădești, protoieria Mioveni