in

CONCURSUL JUDEŢEAN LITERATURĂ, ARTE PLASTICE, MUZICĂ ” DIN JERTFĂ S-A FĂCUT UNIREA ” – Seminarul Teologic din Curtea de Argeș

(Publicat în: 27 noiembrie 2018)

În ziua de 26 noiembrie 2018, Seminarul Teologic Ortodox Neagoe Vodă Basarab din municipiul Curtea de Argeș, a fost gazda desfășurării Simpozionului-Concurs: „Din jertfă s-a făcut Unirea”, care face parte din Concursul Județean pentru literatură, arte plastice și muzică, care face parte din activitățile extrașcolare județene cuprinse în calendarul Inspectoratului Școlar Județean Argeș.

Elevi de la Colegiul Național Vlaicu Vodă, Liceul Tehnologic Auto, precum și de la Seminarul Teologic Neagoe Vodă Basarab, au participat la cele două secțiuni ale concursului de creație plastică și literară, având ca temă: 1 Decembrie, Ziua Unității Naționale.

Scopul concursului este de a stimula și a dezvolta originalitatea și creativitatea elevilor, de a realiza un schimb de experiență între unitățile de învățământ implicate, precum și de a cultiva aptitudinile cultural-artistice și a interesului pentru creație și analiză.

Concursul județean este organizat de Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Seminarul Ortodox Neagoe Vodă Basarab, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș, Primăria și Consiliul Local din Curtea de Argeș, Asociația Comitetelor de Părinți pe clase de la Seminar și diferite unități gimnaziale din județ.

Slujbă de comemorare a ctitorilor Colegiului Economic Maria Teiuleanu din Pitești

Sinaxar 28 noiembrie 2018