in

Conferință misionar-pastorală în Protoieria Costești

(Publicat în: 22 noiembrie 2018)

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului se desfășoară în această perioadă conferințele pastoral-misionare – sesiunea de toamnă, având tema ,,Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri de la 1918”

Sub președenția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic a fost organizată a treia conferință din această toamnă  în protopopiatul Costești, care a avut loc în sala de conferințe.

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei a vorbit despre cărțile: ,, Din suferințele Sfintei Mari Uniri”, „Unirea românilor: 1599-1859-1918” și „ Preoți și monahi argeșeni în tranșee”, care au fost dăruite slujitorilor Sfintelor Altare.

În cadrul conferinței au fost dezbătute anumite aspecte care țin de buna organizare a parohiilor din protopopiatul Costești, și au fost prezentate detalii legate de deplasarea credincioșilor argeșeni la slujba de sfințire a Catedralei Mântuirii Neamului care va avea loc duminică, 25 noiembrie.

 

 

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, noiembrie 2018

Sinaxar 23 noiembrie 2018