Conferință misionar-pastorală în Protoieria Topoloveni

În Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului se desfășoară în această perioadă conferințele pastoral-misionare – sesiunea de toamnă, având tema ,,Anul comemorativ al făuritorilor Marii Uniri de la 1918”

Sub președenția Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic a fost organizată o nouă conferință din această toamnă  în protopopiatul Topoloveni.

Cu această ocazie, Chiriarhul Eparhiei și-a lansat cartea intitulată ,, Din suferințele Sfintei Mari Uniri”. În primul capitol al lucrării sunt prezentate informații despre Regina Maria, Îngerul păzitor al României, trimis de Dumnezeu la cumpăna veacurilor. De asemenea cartea cuprinde  două jurnale de război, precum și o scurtă cronică a duhovnicului Petru Popa din Protoieria Roman.

În cadrul conferinței au fost dezbătute anumite aspecte care țin de buna organizare a parohiilor din protopopiatul Topoloveni.

În perioada următoare se vor organiza conferințe pastoral-misionare și în celelalte protopopiate ale Eparhiei.

Educația – fereastră către viitor, parohia Găvana IV din Pitești

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, noiembrie 2018