in ,

Consecvent chemării lui Iisus

(Publicat în: 4 noiembrie 2018)

Ne umplu de bucurie, întotdeauna, cei care păşesc spre adâncul de taină al vieţii. Înţeleptul Bertrand Russell (1872-1970) spune: „Să nu ai tot ce-ţi doreşti este o condiţie a fericirii.” Avuţia nemuncită moleşeşte şi condamnă.

Dacă suntem în zgomotul nesfârşit al acestei lumi bolnave, atunci trebuie să căutăm liniştea inimii şi a sufletului.

Chemarea la apostolat, de la persoană la persoană, înseamnă să ne lepădăm de nimicurile care tulbură pacea minţii. Nu trebuie să uităm că viaţa noastră este mult prea preţioasă pentru a fi sacrificată celor trecătoare şi mărunte. Ignoră totul fără cruţare şi rămâi pururea consecvent chemării lui Iisus!

Calinic Argeșeanul, Mersul printre stele – vol. Cu pana printre idei, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2017.

Sinaxar 4 noiembrie 2018

Biserica parohiei Ciuciți a fost sfințită