in

Convertire la Ortodoxie în Catedrala Arhiepiscopală din Cetatea Basarabilor

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, în duminica a IV-a după Rusalii, la Catedrala Arhiepiscopală din municipiul Curtea de Argeș, a fost oficiată slujba de convertire la Ortodoxie a unei persoane de la confesiunea anglicană.

Slujba a fost oficiată de părintele Solomon Paul – eclesiarhul Catedralei și părintele slujitor Toma Spoială.
Benthin Mark Louis Ioan, care a îmbrăcat haina sfântă a Botezului, a primit Învățătura de Credința Ortodoxă și o icoană, precum și îndemnul de a participa la sfintele slujbe ale Bisericii, de a se spovedi, împărtăși, dar și de a aprofunda dreapta învățătură.
 

Bucuria milosteniei și a postului – parohia Glavacioc, protoieria Costești

„Ia romaneasca :Haina pe care se cos suflete”