in

Copiii au pictat ouă la parohia Găvana IV din Pitești

(Publicat în: 27 aprilie 2019)

În afara ouălor vopsite, la noi există o adevărată artă a încondeierii ouălor, nemaiîntâlnită nicăieri în lume. Dacă geto-dacii vopseau ouăle cu galben, semnificând culoarea Soarelui pe bolta cerească sau în portocaliu – culoarea discului solar la răsărit și apus, odată cu pătrunderea creștinismului, ouăle au început să fie vopsite în roșu. Conform izvoarelor istorice, vecinii noștri, slavii, au împrumutat obiceiul încondeierii de la comunitățile daco-romane cu care au intrat în contact în perioada migrării lor în Europa.

Părintele slujitor Lăudat Daniel de la parohia Găvana IV din municipiul Pitești, a primit pe elevii coordonați de doamnele profesoare Sandu Maria și Iordache Daniel de la Școala Generală „Adrian Păunescu” din localitate, care au bucurat privirea și sufletele prin frumusețea de a picta ouă de Sfintele Paști.

Denia celor 12 Evanghelii la parohia Oești Pământeni, protoieria Curtea de Argeș

Bătrâneți binecuvântate, parohia Glavacioc, protoieria Costești