in

Coriștii argeșeni și musceleni au fost comemorați la parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești

(Publicat în: 29 octombrie 2018)

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, la ceas de vecernie, la Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Piteşti s-a desfăşurat comemorarea coriştilor argeşeni. Această comemorare, iniţiată pe Pr. Marin Drăguşin a ajuns la cea de-a XLIII-a ediţie.

Sunt pomeniţi toţi coriştii argeşeni şi persoanele care au avut o contribuţie la dezvoltarea muzicii corale din Judeţul Argeş, începând cu anul 1880 şi până în prezent (aproximativ 300 de persoane).

Pr. prof. univ. dr. Ion Popescu, parohul bisericii, a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a evocat marile figuri ale muzicii corale argeşene şi a evidenţiat rolul cântării religioase şi laice în viaţa şi spiritualitatea poporului român.

Donație de carte pentru biblioteca Școlii din comuna Corbi

Masa bucuriei, Parohia Valea Mare, orașul Ștefănești