in

Coriștii argeșeni și musceleni au fost comemorați la parohia Sfântul Ioan Botezătorul din Pitești

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Calinic, Arhiepiscop al Argeşului şi Muscelului, la ceas de vecernie, la Biserica Sfântul Ioan Botezătorul din Piteşti s-a desfăşurat comemorarea coriştilor argeşeni. Această comemorare, iniţiată pe Pr. Marin Drăguşin a ajuns la cea de-a XLIII-a ediţie.

Sunt pomeniţi toţi coriştii argeşeni şi persoanele care au avut o contribuţie la dezvoltarea muzicii corale din Judeţul Argeş, începând cu anul 1880 şi până în prezent (aproximativ 300 de persoane).

Pr. prof. univ. dr. Ion Popescu, parohul bisericii, a ţinut un cuvânt de învăţătură în care a evocat marile figuri ale muzicii corale argeşene şi a evidenţiat rolul cântării religioase şi laice în viaţa şi spiritualitatea poporului român.

Donație de carte pentru biblioteca Școlii din comuna Corbi

Masa bucuriei, Parohia Valea Mare, orașul Ștefănești