in

Credința, al șaselea simț al omului, cateheză parohia Rotărești, protoieria Pitești

(Publicat în: 11 februarie 2020)

De la începutul veacurilor, iertarea lui Dumnezeu este desăvârşită, neschimbătoare şi necondiţionată. Omul în sine nu are de făcut decât o alegere: să urmeze chemării sau să stea pe loc. Aşadar, stă în puterile noastre să ne împăcăm cu Dumnezeu.Credinţa ne-a fost dată ca un fel de unealtă, sau ca un simţ, al şaselea, iar cheia acestuia este iubirea. 

Părintele slujitor Enescu Tiberiu de la parohia Rotărești, protoieria Pitești, a fost prezent în mijlocul copiilor de la grădiniță, coordonați de doamnele educatoare Barbu Ramona, Neacșu Violeta și Andreianu Milena, unde a rostit un cuvânt de cateheză. A fost subliniat faptul că prin credință poporul român a supraviețuit de-a lungul istoriei și a putut să-și împlinească idealul de a se uni într-o singură țară.

Milostenia – bucuria sufletului, parohia Sfântul Apostol Andrei – Papucești II, protoieria Pitești

Dăruind vei dobândi, parohia Rădești, protoieria Mioveni