in

Credința în Înviere, cateheză la parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 23 octombrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, a desfășurat o  activitate catehetică la Școala Nae A. Ghica din Rucăr.

Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, a mers în mijlocul elevilor de la clasa a VIII-a și a susținut cateheza cu tema ,,Credința în Înviere”, în timpul orei de Religie, în prezența d-lui prof. Doru Avram.

Activitatea a început prin rostirea Crezului, împreună cu elevii și lecturi din Sfânta Scriptură, referitoare la învățătura despre Înviere. Acțiunea se înscrie în cadrul proiectului  catehetic ,,Săptămâna de cateheză” inițiat de Centrul Social Cultural Catehetic ,,Sfântul Ioan Botezătorul” din Rucăr.

Bucuria de a dărui, proiect social pentru românii din Bucovina de Nord, regiunea Cernăuți

Gramatica pentru toți – parohia Găvana IV, protoieria Pitești