in

Credința însăși este un dar al Duhului Sfânt – cateheză la parohia Turculești, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 20 iunie 2019)

Duhul cel Sfânt, Care Se împărtășește celor ce-L primesc, este un „Duh al înțelepciunii și al înțelegerii, al sfatului și al tăriei, al bunei credințe și al celorlalte, după cum Îi arată și numele”. Șcredința însăși este un dar al Duhului Sfânt, pe care Apostolii îl cer de la Mântuitorul, atunci când zic: „Sporește-ne credința”. Cât despre cei ce se roagă, Duhul însuși se roagă pentru ei: „Căci Însuși Duhul Sfânt se roagă pentru noi cu suspine negrăite”, dobândindu-ne o putere de a ne ruga care pătrunde și cerurile.

Părintele slujitor Bologea Cosmin de la parohia Turculești, protoieria Topoloveni, a fost în prezent în mijlocul copiilor de la Grădinița din localitate, cărora le-a vorbit despre Duhul Sfânt și despre roadele rugăciunii, iar în finalul activității le-a oferit daruri.

Protoieria Costești – Campionii Bucuriei Sociale, iunie 2019

Bucuria de a dărui – parohia Fundeni, protoieria Câmpulung Muscel