in

Credință, post și fapte bune – cateheză parohia Sfânta Vineri, protoieria Pitești

(Publicat în: 28 februarie 2017)

Credinţa şi faptele bune sunt două dintre condiţiile esenţiale ale mântuirii omului. Pentru mântuire, acestea trebuie să se manifeste şi alături de o a treia condiţie, anume harul dumnezeiesc. Dacă credinţa şi faptele bune par roade ale voinţei şi manifestării omului de a se mântui, harul este lucrarea exclusiv dumnezeiască ce se manifestă în viaţa omului în toate circumstanţele existenţei sale.

Elevii clasei a VII-a de la Școala nr. 5 Nicole Iorga din municipiul Pitești, au participat la o lecție de cateheză, care a avut loc în biserica parohiei Sfânta Vineri. Părintele slujitor Dinu Vasile Laurențiu, a rostit un cuvânt catehetic cu tema: Credință, post și fapte bune, subliniind faptul că principala strădanie a omului este aceea de a-şi croi un drum către Dumnezeu prin căutarea credinţei mântuitoare şi acceptarea ei fidelă, aşa cum rezultă din Revelaţie şi prin lucrarea faptelor, în consecinţa acesteia. În finalul activității, elevii au primit iconițe și cărți de rugăciuni.

Slujba Canonului cel Mare la Mănăstirea Negru Vodă din Câmpulung Muscel

Sinaxar 1 martie 2017