in ,

Crosul Campionii Bucuriei în protoieria Curtea de Argeș, iunie 2016

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a organizat în ziua de 9 iunie 2016, o nouă ediție a crosului Campionii Bucuriei. Competiția s-a desfășurat în localitatea Corbi și a reunit la start peste 350 de elevi din clasele V – VIII, care au alergat de la Mănăstirea Corbii de Piatră până la biserica parohiei Corbi.

Câștigătorii acestei ediții, pe grupe de vârstă (clasele V-VI și VII-VIII), băieți / fete , sunt:
Locul I – Dinu Răzvan, Crânguș Tudor / Cârstea Laura, Cârstoiu Ana Maria;
Locul II – Negru Leontin, Costea Ion Petre / Bucur Lavinia, Marin Bianca Andreea;
Locul III – Dobrescu Radu Nicolae, Mihai Alexandru/ Vălimăreanu Bianca, Mariuț Antonia.
Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a oferit câștigătorilor medalii, diplome și premii în bani. De asemenea, fiecare participant a primit gratuit o iconiță și un tricou inscripționat cu sigla Eparhiei.
Evenimentul sportiv desfășurat astăzi în Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a fost organizat cu binecuvântarea și purtarea de grijă a Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, prin implicarea directă a Părintelui Protosinghel, Consilier Caliopie Cristian Ichim, coordonator al proiectului general ,,Campionii Bucuriei”. De asemenea, în buna desfășurare a acestor activități sunt implicați părinții protoierei și preoții din fiecare parohie.
Finaliștii crosurilor Campionii Bucuriei din acest an, din fiecare protoierie, se vor întrece în competiția finală care se va organiza la Curtea de Argeș în data de 26 septembrie 2016.

Ziua Mondială a Meșteșugurilor în Protoieria Curtea de Argeș

Sinaxar 12 iunie 2016