in ,

Crosul Campionii Bucuriei în protopopiatul Curtea de Argeș – comuna Corbi, parohia Alexandria

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului organizează în lunile mai și iunie din acest an, competiția sportivă numită: crosul ,,Campionii Bucuriei”.
În prezența și cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Arhiepiscop Calinic, evenimentul sportiv argeșean a fost găzduit astăzi fiind parohia Alexandria din comuna Corbi – protopopiatul Curtea de Argeș.

Cu mare bucurie, Chiriarhul Eparhiei a dat startul celor peste 420 de elevi din clasele V-VIII, care au venit de la 16 școli argeșene.
Repartizați pe grupe de vârstă, participanții au alergat pe o distanță de 500 m de la biserica parohială cu hramul,,Nașterea Maicii Domnului” până la mănăstirea rupestră Corbii de Piatră.
Câștigătorii acestei ediții, pe grupe de vârstă (clasele V-VI și VII-VIII), băieți / fete , sunt:
Locul I – Cîrjaliu Eduard Ionuț, State Valentin Cosmin / Simion Alexia Gabriela, Popescu Maria Miruna;
Locul II – Stancu George Adrian, Apostu Nicolae Adelin/ Copae Lavinia Teodora, Stăncescu Georgiana;
Locul III – Prodea Răzvan, Necula Mihai Alexandru/ Iordache Raluca, Bîrcoci Lavinia.
Evenimentul sportiv a fost organizat prin implicarea directă a Părintelui Protosinghel, Consilier Caliopie Cristian Ichim, coordonatorul proiectului eparhial ,,Campionii Bucuriei”.
Pentru buna desfășurare a acestor activități sportive sunt implicați părinții protoierei și preoții din fiecare protopopiat. Pe lângă aceștia un sprijin deosebit este oferit de primăriile locale și școlile partenere în acest proiect eparhial.
Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului a oferit astăzi câștigătorilor medalii, diplome și premii în bani. De asemenea, fiecare participant a primit gratuit un tricou inscripționat cu sigla Eparhiei.
Finaliștii crosurilor din toate protoieriile Eparhiei, se vor întrece în competiția finală care se va organiza în Parcul Lunca Argeșului din municipiul Pitești în ziua de 5 iunie a acestui an.

Protoieria Curtea de Argeș – Campionii Bucuriei Sociale, aprilie 2018

Sinaxar 4 mai 2018