in

Crucea – lumină și binecuvântare, atelier de lucru la Parohia Găvana IV din Pitești

(Publicat în: 17 septembrie 2018)

Crucea, ca simbol definitoriu al credinței creștine a fost suportul pe care copiii de la Centrul Social Cultural Sfânta Maria Magdalena din cadrul Parohiei Găvana IV – Municipiul Pitești, au aplicat lumina căldura din sufletele lor, reprezentată în culoare.

Elevii, coordonați de doamna profesor Vieru Lavinia și părintele slujitor Pleșa Victor Marius, au făcut apel la diverse tehnici în demersul lor artistic: dactilopictura, colajul prin tehnica formelor rupte.

Lucrările rezultate, o cruce tip mozaic – proiect de grup și o multitudine de picturi pe forme decupate, denotă pasiunea pentru culoarea izvorâtă din lumină, credința conturată puternic în cel mai profund simbol creștin.

 

Bucuria de a dărui, proiect social în Protoieria Costești

Protoieria Topoloveni – Campionii Bucuriei Sociale, septembrie 2018