in ,

Cum ne apărăm de cancer

(Publicat în: 28 mai 2019)

Prima măsură este să curățăm, să fortificăm și să regenerăm reparând celulele și țesuturile atacate din organismul nostru. Procesul pe care trebuie să-l adoptăm este procedeul numit detoxificarea obligatorie prin care trebuie să treacă organismul nostru pentru a-l salva.

Cum începe detoxificarea? Este o lucrare pe care trebuie să o acceptăm cu mare interes pe cale naturală și începe cu alcalinizarea organismului prin adoptarea unei „diete compuse din alimente crude, neprelucrate. Acest proces fortifică celulele, fiindcă îndepărtează blocajele și acizii care provoacă inflamațiile și care împiedică accesul substanțelor nutritive către celule. Detoxificarea permite celulelor să dobândească energie nutrițională și să elimine corespunzător reziduurile prin intermediul respirației celulare. Astfel, este inițiat procesul de reconstrucție sau regenerare la nivelul întregului organism.”1

Din nou, subliniem că „dietele bogate în proteine animale declanșează cancerul. Proteinele animale sunt acide (inflamatoare), provoacă putrefacție și sunt congestive… compușii chimici toxici, vaccinurile și hormonii pătrunși în corpurile acestor animale prin ingerare sau injectare, induc o stare de toxicitate foarte ridicată la nivelul întregului organism.”2

Așadar „cauzele apariției tuturor formelor de cancer sunt hiperaciditatea / inflamația și acumularea de toxine la nivel celular.”3

Pentru a veni în întâmpinarea eradicării cancerului este necesară sănătatea sistemului nostru limfatic. Cum să înțelegem ce înseamnă aceasta? Putem spune că sistemul limfatic este definit drept „sistem sanitar al organismului”, adică „Sistemul limfatic este locul în care debutează 99% dintre procesele maladive.”4

Sistemul limfatic este ca o magistrală, care atunci când nu-și poate „îndeplini corect funcția de evacuare, ea va colmata întreaga instalație sanitară a organismului, provo-când eșecul de eliminare sau eliminarea necore-spunzătoare a deșeurilor de metabolizare / celulare (acizi), ca și a produșilor chimici și metalelor toxice care au fost ingerate. Dacă aceste toxine nu sunt eliminate din organism, va surveni moartea celulelor….Pentru a fortifica sistemul imunitar, primul pas este curățirea sistemului limfatic. Rețineți: rinichii, colonul și pielea sunt căile de evacuare ale sistemului limfatic…Majoritatea oamenilor și-au pierdut funcția de evacuare renală corectă, pereții intestinali și-au pierdut elasticitatea și nu mai reușesc să elimine toxinele prin transpirație. Asta înseamnă că evacuările sunt parțial închise și nu permit eliminarea adecvată a reziduurilor organice. Urmarea este aceea că sistemul limfatic nu mai face față și provoacă tumefierea ganglionilor limfatici. Dacă această situație se perpetuează timp de mai mulți ani se constată formarea…..de cancer mamar, cancer laringian (mai ales dacă amigdalele au fost extirpate), cancer cervical, de colon, renal, hepatic, și multe alte forme.”5

Așadar, este limpede că „detoxificarea este esențială în procesul de eliminare a cancerului. Prin această operație personală se curăță țesuturile și lichidele, celulele încep să reînvieze, iar depunerile de toxine care distrug viața celulelor vor dispărea, purificarea atrăgând după sine o bucurie mare, o energie optimistă și o vitalitate uimitoare!

Dr. Robert Morse, afirmă din experiențele făcute că: „Din 100 de bolnavi care s-au prezentat la clinica noastră și care au urmat regimul de detoxificare, 80 au reușit să elimine cancerul. Nu cunosc nicio altă cale mai lungă de vindecare, curățire și regenerare a organismului decât detoxificarea și regenerarea celulelor, prin intermediul dietelor și al plantelor medicinale. Dacă vă asumați responsabilitatea pentru propria sănătate și vă deschideți sufletul, este chiar incredibil câte lucruri minunate veți reuși să realizați.”6

Trebuie să ascultăm de poruncile lui Iisus Hristos, pentru mântuirea sufletului, dar să ascultăm și medicii pentru mântuirea trupului: „Nu permiteți nimănui să vă spună că nu mai este nimic de făcut. Am avut persoane cărora medicii le-au dat numai o zi sau câteva ore de trăit și care au avut tăria să își revină. În ultimii treizeci de ani, am fost martorul unor reușite extraordinare în regenerare. Nu compromiteți niciodată sistemul imunitar și nu permități nimănui să îl distrugă. Și, mai ales, nu acceptați intervențiile chirurgicale pentru extirparea nodulilor. Consecințele pot face ravagii. Nu tratați, regenerați.”7

M-am bucurat și mă bucur, că dr. Robert Morse este pe lângă medic și un mare prieten al sănătoșilor, precum și al bolnavilor, de orice suferință și din nou ne îndeamnă: „Fiți fermi când luați o decizie în privința îngrijirii sănătății personale. Doi dintre cei mai importanți factori în procesul de însănătoșire sunt hotărârea și autodisciplina. Încercați să petreceți mai mult timp singuri. Regăsiți-vă forța interioară! Este o cale personală către redobândirea sănătății și nu a altcuiva. În acest fel veți reuși să fiți mai fermi cu prietenii și cu familia. Împărtășiți-le și altora ceea ce ați învățat despre sănătate, fiindcă nu există om care să nu aibă nevoie de sănătate. Rețineti: majoritatea oamenilor nu știu că au probleme de sănătate până când este prea târziu. Încercați să nu vă numărați printre ei. Vindecați-vă și regăsiți-vă sănătatea fără întârziere și veți fi o sursă de inspirație pentru cei din jur.8

Optimism și credință puternică în bună însănătoșire, îmbrățișând un nou stil de viață și o dietă nouă alimentară!

Cu cât mai repede, cu atât mai bine!

Așa ne vom apăra de cancer!

Calinic Arhiepiscopul, Vrei să fii sănătos?, ediția a doua, Editura Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, 2018

1 Robert Morse, Să trăim sănătos fără toxine, Pitești, Paralela 45, 2009, pag. 230.

2 Idem, pag. 230.

3 Ibidem, pag. 230.

4 Ibidem, pag. 231.

5 Ibidem, pag. 231.

6 Ibidem, pag. 231.

7 Ibidem, pag. 232.

8 Ibidem, pag. 232.

Sinaxar 27 mai 2019

Sinaxar 28 mai 2019