in

Cum trebuie să-L iubim pe Dumnezeu – cateheză parohia Valea Mare, orașul Ștefănești

(Publicat în: 10 aprilie 2019)

Pe Dumnezeu trebuie să-L iubim din inimă, adică din suflet, cu simţămintele, cu partea sentimentală a sufletului nostru; din cuget, adică cu mintea sau cu partea cugetătoare; şi din virtute, adică cu trupul, deci cu toate cele ale noastre. Deci, porunca întâi din Decalog cere de la noi o dragoste nemărginită faţă de Dumnezeu. Numai după Dumnezeu sau în Dumnezeu trebuie să-l iubim pe aproapele ca pe noi înşine. Firea noastră adevărată o găsim când iubim pe Dumnezeu.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul al Eparhiei Argeșului și Muscelului a organizat o activitate catehetică la parohia Valea Mare din orașul Ștefănești. Elevii de la Școala Generală Constantin Brâncoveanu, însoțiți de cadrele didactice au fost primiți de părintele slujitor Tiberiu Iriminescu, participând la o cateheză despre importanța lui Dumnezeu în viața noastră, dar și despre provocările pe care tinerii le întâlnesc în societatea contemporană.

 

 

 

Solidari cu cei aflați în necaz, mănăstirea Glavacioc

Milostenia- poartă către Cer, parohia Bălilești, protoieria Câmpulung Muscel