in ,

,,Curajosul” Cioran

(Publicat în: 21 ianuarie 2020)

Chiar şi când Cioran scrie lucrurile cele mai trăsnite, dacă-i ierți îndrăzneala soră cu nebunia, poți continua cu cititul operei sale. Uneori te apucă hazul dacă încerci serios să-i studiezi veghea și scrierile. El ignora și persifla pe cei credincioși, cu osârdie ieșită din comun și nu putea suporta să-și jertfească cineva timpul cu rugăciunea. El avea să scrie: ,,Nimic nu întrece desfătările trândăviei: de-aș ști că vine sfârșitul lumii și tot n-aș coborî din patul meu la ceas nepotrivit.”

Până la urmă, cred că Cioran, cel atât de sigur pe sine, la cea mai mică zguduire a pământului, ar fi sărit ca ars din așternut și s-ar fi ascuns sub pat, așteptând liniștirea stihiilor naturii.

Calinic Argeșeanul

Sinaxar 21 ianuarie 2020

Sfântul Maxim Mărturisitorul ocrotitorul bisericuței de la Spitalul de Recuperare Sfântul Nicolae din Pitești