in

Cuvânt Catehetic în Parohia Costești Noi, Protoieria Costești

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul-Biroul de Cateheză a organizat în parteneriat cu Liceul Odobescu o întâlnire cu tinerii liceeni.

Părintele Cristian Gherghina de la parohia Costești Noi, Protoieria Costești, a discutat cu tinerii despre pericolul agresivității pe internet. În cadrul proiectului Stop Cyberbulling elevii au aflat despre necesitatea folosirii raționale a internetului și a rețelelor de socializare. Totodată, părintele a menționat și cuvântul Sfântului Vasile cel Mare care ne spune sa fim ca albinele care merg din floare în floare, dar culeg numai nectarul.

În secolul XXI avem posibilitatea să fim conectaţi în permanenţă cu spațiul virtual şi putem să facem multe lucruri fără a ieşi din casă. Gândindu-ne la tehnologiile ce vor apărea în viitor trebuie să ne întrebăm dacă nu cumva o să ajungem să nu mai avem nici un motiv să ne ridicăm de la calculator.

 

Sfântul Nicolae, sfântul cel mai iubit din lume!

Ziua Persoanelor cu Dizabilități sărbătorită în municipiul Pitești