Dăruind vei dobândi – parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Iubirea de săraci şi iubirea de străini sunt două ramuri de măslin cu al căror rod se ung toţi, din care însuşi Domnul Îşi unge capul şi picioarele şi va răsplăti în împărăţia cerească pe acela care-L unge. Că adevăratul iubitor de săraci aude pe Cel ce zice: „Milostenia şi credinţa nu te vor lăsa pe tine, însă să le legi pe ele de grumazul tău şi vei afla darul, ca să gândeşti cele bune înaintea Domnului şi a oamenilor”.

În Arhiepiscopia Argeșului şi Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, se desfășoară activități de binefacere, milostenie și sprijin pentru persoanele defavorizate din punct de vedere social. Urmând cuvintelor Mântuitorului Hristos, flămând am fost și Mi-ați dat să mănânc; însetat am fost și Mi-ați dat să beau; străin am fost și M-ați primit; Gol am fost și M-ați îmbrăcat; bolnav am fost și M-ați cercetat, cu sprijinul material al câtorva credincioși, parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia si Stănescu Paul, a dăruit alimente și haine unei familii cu posibilități materiale reduse dintr-o localitate din vecinătatea Piteștiului.

ZIUA MONDIALĂ A BUNĂTĂȚII sărbătorită la Școala Gimnazială Mircea cel Bătrân din Curtea de Argeș

Credincioșii argeșeni cu deficiențe de auz și-au sărbătorit patronul spiritual