in

Dăruind vei dobândi, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

(Publicat în: 7 septembrie 2019)

Nu e de ajuns să săvârșim milostenia. Trebuie să o săvârșim din plin şi fără părere de rău. Fără părere de rău este puțin spus, ci cu bucurie, cu grăbire. Fără părere de rău şi cu bucurie nu sunt, într-adevăr, același lucru, în una din epistolele către Corinteni, Apostolul punea accent pe această învățătură. Îndemnând pe credincioși la cât mai mare deplinătate, zicea: „Cine seamănă slab, va culege slab. Cine seamănă în binecuvântări, în binecuvântări va şi culege”. Şi ca să sublinieze luarea aminte, adăuga: „Fără părere de rău şi nu de nevoie”.

Parohia Mavrodolu prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul Adrian cu sprijinul material al câtorva credincioși pentru care milostenia și iubirea aproapelui reprezintă o permanentă preocupare, au oferit alimente și haine unei familii cu posibilități materiale reduse din Pitești.

 

Ghiozdanul meu în comunele Aninoasa, Godeni și Poienarii de Muscel

Tabără de creație la Mănăstirea Văleni