in

Dăruind vei dobândi, parohia Miercani, protoieria Pitești

(Publicat în: 25 august 2015)

Milostenia trebuie să se facă cu dreaptă socoteală, după măsura puterii fiecăruia. Nimeni nu are voie să ia o nevoinţă mai presus de puterea lui. Sfântul Vasile cel Mare spune: „Măsura înfrânării se ia după puterea fiecăruia. Nu toţi pot să postească la fel, sau să facă metanii la fel, sau să facă milostenie“.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, la îndemnul Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, a desfășurat o acțiune filantropică în parohia Miercani din protoieria Pitești, în care părintele slujitor Lupu Livius Dumitru a oferit alimente pentru o persoană cu venituri modeste.

Cercetarea aproapelui – bucurie duhovnicească, parohia Hârsești de Jos

Site-ul Adevărul continuă atacul la adresa Bisericii Ortodoxe Române prin prezentări exagerate, incomplete şi tendenţioase