in

Dăruind vei dobândi, parohia Sfântul Pantelimon – Spitalul Județean Pitești

(Publicat în: 26 iunie 2016)

Ceea ce dăruim aici, în această viață pământească, le vom primi în frumusețea lumii nevăzute cu mai mare cinste și câștigurile vor fi mari și duhovnicești. Aici, lucrurile pe care le dăruim înseamnă cerere, însă în viața cealaltă înseamnă comoară adunată, împrumut și datorie, fiindcă Sfânta Scriptură zice: ”Cel ce are milă de sărman împrumută Domnului, și El îi va răsplăti fapta lui cea bună” (Pilde 19, 17).

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a venit în sprijinul unei familii fără venituri, prin darurile oferite de preoții slujitori de la biserica Sfântul Mare Mucenic și Tămăduitor Pantelimon din incinta Spitalului Județean de Urgență Pitești.

Ziua Drapelului Național în Protopopiatul Curtea de Argeș

Cateheză despre Sfinții Apostoli Petru și Pavel la parohia Priboienii de Jos, protoieria Topoloveni