in

Darul sfânt al sănătății, parohia Glâmboc, protoieria Pitești

(Publicat în: 11 februarie 2020)

Dumnezeu ar fi putut și fără milostenie să-i hrănească pe săraci, dar a legiuit să fie hrăniți de noi ca să ne lege prin iubire și să avem multă dispoziție fierbinte între noi, zicând: ”Nici înălțimea, nici adâncul și nicio altă făptură nu va putea să ne despartă pe noi de dragostea lui Dumnezeu”.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o activitate filantropică în care enoriaşii parohiei Glâmboc, protopopiatul Piteşti, prin preoţii slujitori Lazăr Cristian şi Moise Dumitru Alexandru, au ajutat financiar un băiat din sat, pe nume Bădescu Alberto, care suferă de 4 ani, de miopatie mitocondrială tk2. Acesta respiră cu ajutorul aparatelor, iar tratamentul lunar se ridică la suma de 2000 $/ lună.

Bucuria de a dărui, parohia Stănești, protoieria Curtea de Argeș

Milostenia – darul lui Dumnezeu pentru oameni, parohia Găvana IV, protoieria Pitești