in

Daruri pentru copii, parohia Glavacioc, protoieria Costești

(Publicat în: 1 decembrie 2019)

Întru aceasta să cunoaşteţi, spunea Sfântul Grigorie, cât de mare lucru este milostenia, pentru că şi în acest veac ajută şi întru cel de dincolo, de bucurie duhovnicească umple, spre Dumnezeu apropie şi asemenea cu îngerii ne face. Că despre aceasta se zice în Scriptură: „Faceţi milostenie, ca şi vouă să vă fie milostiv Domnul. Daţi, zice, şi vi se va da vouă. Că scris este: „Pe focul cel aprins îl stinge apa, iar milostenia curăţeşte păcatele.”

Cu purtarea de grijă a Părintelui Arhiepiscop Calinic, în parohia Glavacioc din protoieria Costești, prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune, a avut loc o activitate filantropică, în care părintele slujitor Dan Stancu a fost alături de copiii din localitate, dăruindu-le dulciuri și cuvânt de învățătură.

Meditații, pictură și repetiții la cor la parohia Găvana IV din Pitești

FESTIVALUL TOAMNEI – ediția a II-a la Școala Gimnazială Băiculești