in

Daruri pentru elevii din comuna Priboieni, protoieria Topoloveni

(Publicat în: 22 ianuarie 2019)

Educatia religioasa si catehizarea presupun o introducere a subiectului in marile mistere, facilitand intalnirea si intelegerea religiei si traditiei crestine. Experienta religioasa il face pe om sa inteleaga si sa actioneze mai bine, il invita la reflexie, ii lumineaza interiorul. Ea are drept obiectiv cultivarea si dezvoltarea religiozitatii la individul copil sau adult. Esenta religiei consta in fenomenul de credinta.

Biroul de Catehizare și Activități cu Tineretul al Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului a desfășurat o activitate în care preoții slujitori din comuna Priboieni au oferit manuale de Religie elevilor de la Școala Gimnazială „C. Rădulescu Codin”.

 

Bucuria de a fi creștin, cateheză la parohia Glavacioc, protoieria Costești

Hrană pentru trup, binecuvântare pentru suflet, parohia Sfinții Împărați, protoieria Curtea de Argeș