in

Daruri pentru elevii preșcolari din municipiul Curtea de Argeș

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Calinic, Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul, desfășoară în această perioadă activitatea prin care parohiile: Sfântul Gheorghe, Înălțarea Domnului, Sfinții Voievozi, Bătușari, Capul Dealului, Sfântul Vasile cel Mare, au dăruit copiilor preșcolari fișele de lucru pentru disciplina Religie.

Manualele au fost tipărite de Patriarhia Română cu avizul Ministerului Educației și Cercetării Naționale, fiind distribuite de către preoții slujitori ai Altarelor argeșene și muscelene acestor elevi, daruri ale lui Dumnezeu în familie și societate, tinere mlădițe astăzi care vor forma generația de mâine a credincioșilor Bisericii noastre ortodoxe străbune.
Acțiunea se înscrie în susținerea Planului Strategic pentru Creșterea Calității Educației Religioase și face parte din parteneriatul cadru încheiat între Biserică și Școală.

Masa bucuriei, parohia Valea Danului, protoieria Curtea de Argeș

Sinaxar 10 octombrie