in

Darurile Duhului Sfânt, cateheză parohia Rucărul de Jos, protoieria Câmpulung Muscel

(Publicat în: 7 octombrie 2019)

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului, prin Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul – Biroul de catehizare, a desfășurat o  activitate catehetică la Școala Nae A. Ghica din Rucăr. Preotul slujitor Arsulescu Sebastian, de la parohia Rucărul de Jos, Protoieria Câmpulung Muscel, a mers în mijlocul elevilor de la clasa a VIII a și asusținut cateheza cu tema ,,Darurile Duhului Sfânt”, în timpul orei de Religie, în prezența d-lui prof. Doru Avram.

Activitatea a început prin rostirea Crezului, împreună cu elevii și lecturi din Sfânta Scriptură, referitoare la învățătura despre Persoana Duhului Sfănt.  La finalul activitații, elevii au primit iconițe cu Maica Domnului.

Acțiunea se înscrie în cadrul proiectului  catehetic ,,Săptămâna de cateheză” inițiat de Centrul Social Cultural Catehetic ,,Sfântul Ioan Botezătorul” din Rucăr.

Samarineanul milostiv – parohia Rădești, protoieria Mioveni

Bucuria de a dărui, parohia Glavacioc – Protoieria Costești