in

De la suflet către suflet, parohia Sfinții Voievozi, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 25 decembrie 2018)

Numeroase sunt suferințele pe care le îndură oamenii cât trăiesc. Unii sunt bolnavi, alții se află în mari lipsuri, neavând cu ce se hrăni sau cu ce se îmbrăca. Unii semeni sunt părăsiți, uitați, fără rude care să-i îngrijească, fără prieteni care să-i mângâie. În situații de felul acesta, noi, creștinii, suntem datori să le răspundem cu un sentiment de milă și cu fapte de întrajutorare. Să nu trecem nepăsători pe lângă necazul aproapelui și să răspundem cu milă.

Arhiepiscopia Argeșului și Muscelului prin Sectorul Social, Filantropic și de Misiune a desfășurat o acțiune socială în care preoții slujitori Arsene Nicolae, Palmeș Cristian Constantin și Vlăsceanu Ovidiu Marian de la parohia Sfinții Voievozi din municipiul Curtea de Argeș, au oferit alimente pentru familii cu venituri modeste.

 

Samarineanul milostiv – mănăstirea Glavacioc

Din bătrâni se povestește – colinde la parohia Lunca Corbului din Protoieria Costești