in

De la suflet la suflet, flori pentru ziua de 8 martie, parohia Sfinții Voievozi – Curtea de Argeș

(Publicat în: 6 martie 2016)

În ziua de 6 martie, după Sfânta Liturghie, la biserica parohiei Sfinții Voievozi din municipiul Curtea de Argeș, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, prin Sectorul Cultural și Comunicații Media al Eparhiei Argeșului și Muscelului, a avut loc o activitate catehetică, urmată de daruri pentru toate femeile prezente la slujbă, oferite de preoți și de membrii consiliului parohial.

Preoții slujitori: Arsene Nicolae, Palmeș Cristian Constantin și Vlăsceanu Ovidiu Marian, au vorbit despre întreita lucrare a femeii: de soție, mamă și gospodină, dar și despre o altă minune cea a răsplăţii întreite făcută de Dumnezeu Femeii prin aceea că: Au aflat cele dintâi despre Învierea lui Iisus Hristos; au văzut cele dintâi pe Iisus Cel înviat din mormânt şi au dus cele dintâi vestea cea mare a Învierii lui Iisus, chiar ucenicilor Săi! Când spui mamă spui un univers! Când spui femeie, spui viaţă! Când spui soţie, spui speranţă! Ea, femeia, mama, soţia, gospodina, umple totul: casa, lucrarea, bucuria, fericirea, văzduhul, cerul!
După ce au fost miruite, au primit flori și cuvânt de binecuvântare.

Bucuria darului – parohia Buna Vestire din municipiul Pitești

Sinaxar 7 martie 2016