in

Denia celor 12 Evanghelii la parohia Oești Pământeni, protoieria Curtea de Argeș

(Publicat în: 26 aprilie 2019)

În Săptămâna Pătimirilor Domnului nostru Iisus Hristos, în Joia Mare, Înaltpreasfințitul Părinte Arhiepiscop Calinic a oficiat slujba Deniei celor 12 Evanghelii, la Biserica parohiei Oești Pământeni din Protopopiatul Curtea de Argeș.

În cuvântul de învățătură adresat credincioșilor, Înaltpreasfinția Sa a subliniat că: De la Intrarea în Ierusalim şi până în ziua de joi, Iisus Hristos a învăţat în templu şi în casa retrasă  din Betania mai ales. Acum, ucenicii au auzit din gura lui Iisus cele mai puternice cuvinte despre Împărăţia lui Dumnezeu, despre moartea Sa, despre Învierea din mormânt, despre întâlnirea în Galilea, despre plecarea la Tatăl Său Ceresc unde va pregăti loc pentru fiecare!

Plecarea cea mare, pe care cu grijă părintească dorea să fie înţeleasă de ucenicii Săi, a pecetluit-o cu Cina cea de Taină lăsată ca Testament veşnic care se oferea omenirii prin Sfânta Liturghie, adică Trupul Lui şi Sângele Lui, ca să fie pururea cu noi şi întru noi prin Sfânta Împărtăşanie.

Sfântul Sinod reunit la Catedrala Patriarhală a oficiat Liturghia din Joia Mare și Sfințirea Marelui Mir

Copiii au pictat ouă la parohia Găvana IV din Pitești