in

Deschidere de an școlar la Seminarul Teologic din Curtea de Argeș

(Publicat în: 10 septembrie 2018)

Printre instituțiile de învățământ din cuprinsul Eparhiei Argeșului și Muscelului care și-au deschis astăzi porțile s-a aflat și Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Neagoe Vodă Basarab” din municipiul Curtea de Argeș.

În această dimineață elevii seminariști împreună cu profesorii și părinții, au participat la o slujbă de Te Deum oficiata, cu binecuvântarea Părintelui Arhiepiscop Calinic, de un sobor de preoți și diaconi, în Catedrala Arhiepiscopală din oraș.

Răspunsurile în cadrul slujbei au fost date de corul seminarului.

Părintele consilier Dan Obrocea – Sectorul Învățământ și Activități cu Tineretul a dat citire Mesajului Arhieresc de binecuvântare a începutului de an nou școlar.

Elevii seminariști și profesorii au mers la clase, unde s-a comunicat orarul și programul educativ și liturgic.

MÂINI DIBACE, Tabăra de creație la Mânăstirea Glavacioc, ediția I

Binecuvântare Arhierească în noul an școlar la Seminarul Teologic din Câmpulung Muscel