in

Deschiderea anului universitar 2018-2019

În ziua de 1 octombrie 2018, Părintele Arhiepiscop Calinic a participat la deschiderea noului an universitar, 2018-2019, la Universitatea de Stat din Pitești și la Universitatea Constantin Btâncoveanu, în prezența rectorilor, autorităților locale și județene, a studenților, precum și a invitaților.

Înaltpreasfinția Sa a rostit un cuvânt de binecuvântare : „Noul An Universitar este pentru fiecare student în parte, un nou început și o nouă oportunitate spre desăvârșirea intelectuală, având drept temei, dorința de împlinire spirituală și elanul tineresc al cunoașterii. Acest proces educațional, nu este totdeauna ușor de împlinit, întrucât, după cum se știe, studiile superioare, presupun efort, dar și talent, și desigur, spirit creator si inovator. De aceea, prin dăruire și multă muncă pe altarul educației, totul este cu putință, dacă este chemat în ajutor Dumnezeu, care revarsă darurile Sale cele bogate și mântuitoare, asupra întregii creații. ”

 

Despre familia creștină – cateheză la parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești

Sinaxar 3 octombrie 2018