in

Despre familia creștină, cateheză la parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Sectorul Învățământ, prin Biroul de Cateheza și Activități cu Tineretul din cadrul Arhiepiscopiei Argeșului și Muscelului, a organizat prin preoții Dumitrescu Horia și Stănescu Paul de la parohia Mavrodolu din Pitești o activitate catehetică după săvârșirea Sfintei Liturghii, la care au participat copiii prezenți alături de părinții lor la Biserica Sfântul Stelian Paflagonul.

A fost rostit un cuvânt de învățătură în care s-a subliniat importanța familiei în dezvoltarea armonioasă a copiilor, cum poate o familie unită în credință, fapte bune să își pună amprenta pe viitorul pruncilor care nu fac altceva decât să imite ceea ce văd la părinții lor, dacă vad bine vor face bine, dacă văd rău, rău vor face considerând că așa este viața și așa trebuie trăită. Copiii la rândul lor au rostit rugăciuni, la final au primit iconițe și cadouri din partea parohiei.

 

Ajutor la domiciliu, parohiile Rotărești și Bascov din protoieria Pitești

Bucuria de a fi români, cateheză parohia Glavacioc, protoieria Costești