in

Despre familia creștină – cateheză la parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești

Potrivit învăţăturii de credinţă ortodoxă, familia este aşezământul divin creat de Dumnezeu în rai, prima societate naturală, o legătură indisolubilă dintre bărbat şi femeie. Familia este cea dintâi instituţie, izvor a tuturor celorlalte, unitatea primordială a întregii societăţi.

Parohia „Sfanta Vineri” din Pitesti, prin parintele slujitor Laurentiu Vasile Dinu a sustinut copiilor din clasa a 2-a de la Scoala Gimnaziala Nr.5 „Nicolae Iorga” din Pitesti o cateheza cu titlul „Despre familia crestina”.

Copiii au fost binecuvantati, miruiti si au primit din partea parohiei, iconite, carti de rugaciune si dulciuri.

 

Alături de cei necăjiți, parohia Mavrodolu, protoieria Pitești

Deschiderea anului universitar 2018-2019