in

Despre pictura bisericească și importanța acesteia în Ortodoxie – cateheză parohia Sfânta Vineri, municipiul Pitești

(Publicat în: 11 februarie 2020)

Iconografia Bisericii Ortodoxe nu poate fi redusă la un act artistic, decorativ, ci ea este în primul rând un mijloc de mărturisire vizuală a credinței în Iisus Hristos, Unul din Sfânta Treime, și a comuniunii spirituale harice a Lui cu toți Sfinții, cu Biserica și cu întreaga creație. Iconografia ortodoxă nu este o artă obișnuită profană, ci una sacră-eclesială, care exprimă teologic-liturgic întâlnirea omului credincios cu Dumnezeu cel Sfânt și cu Sfinții Lui.

Parohia Sfanta Vineri prin parintele slujitor Dascalu Ovidiu Constantin a desfasurat o cateheza unde copiii din clasa a 7-a de la Scoala Gimnaziala Nr.5 Nicolae Iorga, scoala ce functioneaza pe raza parohiei, au ascultat un cuvant catehetic cu tema „Despre pictura bisericeasca si importanta acesteia in ortodoxie”. Copiii au fost binecuvantati si au primit din partea parohiei iconite si dulciuri. 

Samarineanul milostiv, parohia Sfântul Apostol Andrei – Tudor Vladimirescu, municipiul Pitești

Sinaxar 12 februarie 2020